• Čeština
  • English
  • Deutsch

Sto let tamburašského orchestru Brač

Vystoupení u příležitosti zahájení oslav stého založení tamburašského orchestru Brač ve Studénce 12. 1. 2013

V letošním roce uplyne sto let od založeni Tamburašskeho orchestru Brač ze Studénky.

Tamburašský orchestr Brač ze Studénky vznikl v roce 1913 a v letošním roce si tak připomene sté výročí od svého založení. Oslavy zahájil už tradiční novoroční koncert, který se uskutečnil v sobotu 12. ledna v Dělnickém domě ve Studénce. Speciální znělku, jež celý koncert zahájila a bude v rámci oslav k slyšení po celý rok, natočili samotní tamburaši.

„Timto dnešním koncertem vstupujeme do celoročních oslav stého vyročí kultury a sportu ve Studénce. Právě před sto lety se studénecký rodák Rudolf Langer vrátil ze vzdálené Bosny a Hercegoviny, kde absolvoval osmiletou vojenskou službu v tehdejší rakousko-uherske armádě, a přivezl s sebou tamní hudební nástroje, a tak položil základ studéneckeho tamburašskeho souboru,“ seznámil diváky na začátku koncertu s historií orchestru konferenciér Lukáš Pitucha.

Každy správný koncert má také své předskokany a nejinak tomu bylo i ve Studénce. Tentokrát byl hostem pěvecký sbor Collegium Bonum. Po několika písních, které sklidily velky potlesk, se otevřela opona a začal koncert samotných tamburašů. Zazněly na něm skladby z Itálie, Uruguaye, Francie, Balkánu nebo Ameriky. S tamburaši si zazpívalo i několik hudebních a pěveckých hostů. Večerem zazněly lidovky, koncertní písně, něco z vážné i moderní hudby a nechybělo ani pár vánočních koled. Kovářskou polkou si tamburaši vzpomněli na pokračovatele Rudolfa Langera, dlouholetého uměleckého vedoucího, skladatele a dirigenta orchestru Richarda Gelnara.

Pěvecké sdružení Collegium Bonum bylo také prvním gratulantem k významnému výročí. „My bychom Vám rádi popřáli hodně skvělých posluchačů a krásných skladeb. Jsme nadšeni, že vznikla tato úžasná spolupráce. Dneska máme už třetí společné vystoupení a věříme, že se bude naše spolupráce nadále rozvíjet," zaznělo z úst paní dirigentky Mgr. Gabriely Onderkové při předání praktického daru jako pozornosti pěveckého sboru. Byla to velká skleněná karafa, naplněná „valašským penicilinem“ a skleničky pro všechny hráče.

14. června proběhne slavnostní koncert tamburašského orchestru Brač při příležitosti stého vyročí založení. V tento den bude pokřtěno nové CD, na kterém jsou i dvě společně skladby obou souborů, které byly natočeny 11. 11. 2012, bude vydán almanach tamburašskeho orchestru a vyražena pamětní mince. Tuto událost si nenechá ujít spousta gratulantů a přijedou také tamburaši z Balkánu, prozradil Lukáš Pitucha. Oslavy ukončí vánoční koncert v prosinci t. r. Celý slavnostní večer natáčela studénecká televize TV Odra, která letos oslaví již 13 let od založení v roce 2010.