• Čeština
  • English
  • Deutsch

Putování za tóny Azurového pobřeží

U příležitosti 5. výročí sboru Collegium Bonum (2015) nás naši přátelé, členové francouzského sboru Le Choeur des Trois Corniches pod vedením dirigenta Jean-Claude Scateny, pozvali na vystoupení v přímořském městě Èze nedaleko města Nice.

Po teroristickém útoku v červenci 2016 jsme si uvědomili, že přátelské pozvání nemůžeme odmítnout, i když jsme všichni pociťovali jisté obavy. Než jsme nacvičili celý repertoár a sbalili se na cestu, onemocněla hlavní iniciátorka, realizátorka, dirigentka, a hlavně mozek celého projektu Mgr. Gabriela Onderková. Města Opava, Bílovec, Studénka a Kravaře naše putování finančně podpořili a to už byl opravdu důvod pro řádnou paniku. Vypadalo to, že se žádný koncert ve Francii konat nebude, ... když, ... jako zázrakem, ... převzala otěže rozjetého spřežení dirigentka spřáteleného pěveckého sboru v Kopřivnici paní Věra Michálková a přes všechny nešťastné okolnosti se podařilo nemožné.

Putovali jsme Francií od severu k jihu se zastávkami ve fascinujících městech Orange, Nimes, Arles, Avignon a večer jsme v provizorních podmínkách zkoušeli na vystoupení. Nezapomenutelným zážitkem byl monumentální římský akvadukt Pont du Gard a první pohled na moře, které jsme spatřili po třech dnech putování v den příjezdu do cíle cesty, malebného přímořského hostelu na předměstí města Éze. Přátelé nás zde velmi srdečně přijali a od té doby se nám plně věnovali a provázeli nás při prohlídce měst Nice i Éze. V den našeho státního svátku, 28. 10. 2016, jsme byli přijati vedením města Éze a měli jsme zde možnost zazpívat, mimo jiné, i českou státní hymnu. Po prohlídce místní tropické zahrady jsme vystoupili v barokním kostele Nanebevzetí Panny Marie, kde jsme si, po vydařeném vystoupení, mohli vychutnat aplaus ve stoje.

V den odjezdu jsme si užili koupání v moři s procházkou podél pobřeží do nedalekého Monaka. Bylo to opravdu nádherné rozloučení s azurovým pobřežím v Provence a našimi přáteli spřáteleného pěveckého sboru. Gábinka nám moc chyběla a denně jsme si přáli, aby s námi mohla být a vidět, co vidíme my, a zažít, co jsme zažívali.

Jsme Collegium Bonum – dobrá parta lidí z různých koutů kraje a máme podporu našich měst Opavy, Bílovce, Studénky i Kravař, kterým patří vřelé poděkování za podporu, jsme šťastní lidé a moc rádi budeme štěstí a pohodu, prostřednictvím koncertních vystoupení, předávat dál.

Koncert Éze 28.10.2016

Leták: Koncert Èze 28.10.2016