• Čeština
  • English
  • Deutsch

Omiš 2013

Velký epochální výlet za zpíváním, mořem a jinými zážitky

Přestože je to teprve tři roky, kdy sbor Collegium Bonum zahájil svou činnost, počet koncertů již sahá ke třem desítkám. Korunou naší dosavadní práce pak bylo pozvání na zahájení mezinárodního hudebního festivalu Omiška glazbena zajednica Omiš 2013.

Protože dalmatská Omiš není zrovna blízko, spojili jsme výjezd s intenzivním pěveckým soustředěním, mnozí však takto strávili i s rodinami dovolenou a myslím, že nelitovali. Program byl velmi pestrý: kromě každodenního večerního dvouhodinového zkoušení jsme absolvovali výstup na pevnost Fortica, rafting na nádherné řece Cetině, celodenní fishpicnic na pirátské lodi Junior či výlet do nedalekého Splitu.

Vyvrcholením celého pobytu byl zahajovací koncert tradičního omišského letního mezinárodního festivalu Omiška glazbena zajednica 2013, který se uskutečnil v hlavním omišském kostele sv. Michaela v samotném centru historické části města. Zájem o koncert byl obrovský, mezi hosty byli představitelé města včetně starosty, festival zahájila hlavní organizátorka prof. Rozarija Samodol, dirigentka Župního pěveckého sboru sv. archanděla Michaela, na jejíž pozvání se koncert uskutečnil.

Na programu zazněly perly z našeho duchovního repertoáru a nezbývá než dodat, že atmosféra byla nádherná a úspěch byl obrovský. Chtěla bych touto cestou poděkovat všem sboristkám a sboristům za zodpovědný přístup k celé akci, i těm, kteří přijeli později, aby výkon sboru podpořili, zejména naší jedinečné sólistce Terezce Watzlawikové, která svým hlasem jako vždy učarovala návštěvníkům koncertu. Svůj podíl na úspěchu měl i náš nejmladší člen Ondřej Širůček se svým sólem v Panis Angelicus.

Tvrdá příprava pak byla odměněna slavností, již na naši počest připravila druhá strana, zpívalo se, tančilo, jedlo, popíjelo až do pozdních nočních hodin…

Celý pobyt proběhl v naprosté pohodě, akční a zároveň tvůrčí atmosféře a myslím, že jsme si to všichni opravdu užili.

Velmi ráda bych touto cestou poděkovala našim příznivcům, kteří nás dlouhodobě v činnosti podporují a fandí nám, zejména panu Františku Holišovi, jehož finanční dar umožnil některým členům účast na pobytu, dále pak Městu Bílovec za příspěvek na dopravu a také Městu Kravaře za každoroční finanční podporu.

P.S.: celý pobyt zdokumentoval náš kytarista, dokumentarista, fotograf a webmaster, režisér a kameraman Jan Volf a brzy bude ke zhlédnutí na webu. Moc se těšíme.

Dirigentka sboru Gabriela Onderková

Program 24. omišského léta (web Kulturního střediska Omiš)

Stránka z omišského katalogu:

Stránka z omišského katalogu